Örnek Konu Bir Game Master Nasıl Olmalı? Kendinizi Bir Üst Seviyeye Taşıyın!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Katılım
26 Ara 2021
Mesajlar
19
Alınan Beğeni
5
Puanları
3
Yaş
21
Konum
İstanbul
Dc
Efe Bey#1807

Merhabalar, bu konuda sizlere resmi sunucuda çalıştığımda öğrendiğim deneyimlerimden parçaları kullanarak örnek bir Game Master nasıl olabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.1.Kendi Seviyenizi Kendiniz Belirleyin

İlk öncelikle kendi karakteriniz her zaman her yerde önemlidir sırf video oyunu oynuyorsunuz diye vaktinizin çoğunu harcıyorsunuz diye bu sizi değersiz kılmadığı gibi kendi seviyenizi belirlemeniz lazım. Seviyeden kastımız imlalara dikkat edin kelimeleri doğru kullanın değil doğru kullanılması gereken unsur karakterdir eğer siz ne kadar dürüst,sadık,çalışkan biri olmayı seçer ve kendinize değer verirseniz çevrenizde size bu derece saygı duyacaktır.2.Kendinizi her daim geliştirin


Kendi hatalarınızı arayın mesela bir sunucuda Game Master veya farklı bir tür görev üstlendiniz, o sunucuda görev yaptığınız süre boyunca ne tür hatalar yaptınız? Mesela /inv de gezmediniz mi? Çok mu yakın oyuncu ilişkileri kurdunuz? Veya bazı komutları mı unuttunuz gereken anlarda ? Veya önemli anlarda önemli hatalar mı yaptınız? Bunları düzeltmekle başlayın. Önceki zamanlarda yaptığınız hataları biraz düşünün ve onlardan ders çıkarıp kendinize kattığınız tecrübeleri pekiştirin eğer akılları varsa Takım Liderleri bunu yaptığınızı fark edecektir :D (Sözüm meclisten dışarı)


Ve bir diğer bonus adım biraz ezberleme yapmanızda sakınca yoktur mesela /set komutunu yazdığınızda sizden bir isim ve neyi setleyeceğinizi soracaktır gold mu? align mı? bunu bilmelisiniz küçük bir şey olarak. İyi bir Game Master sıfırdan sunucu kurmasını bilecek kadar yeteneklidir Game Master olmak sadece halkla ilişkiler kısmında iyi olmanız anlamına gelmez sadece Eventler Ticketler ile vakit de geçmez sunucu da geçmez bazen teknik eleman olmanız gerekir mesela bir haritada metin sayısı çok mu az ? Örnek: 2. Köyde metinler olması gerekenden %50 daha az hemen yeni koordinatlar belirleyip o sunucunun Putty erişimine sahip birimlerine kordinatları ve hangi metin taşlarının düşeceği yerlerine dair bilgi verin yani özetle TEKNİK ADAM olun.
3.Hangi vasıflara sahip olmalısın

Her sunucu sahibinin sunucusunda bulunmasını isteyecek bazı vasıflar vardır ve BENCE şu yollardan geçiyor;


 • Minimum 3 yıl oyuncu olarak Resmi Metin2 Sunucusu deneyimi ek olarak minimum 2 yıl oyuncu olarak Metin2 "Private Server" deneyimi.
 • İyi bir diksiyon , İyi bir karakter , Ortalama - Üst yazılım bilgisi , Teknik için her türlü program bilgisi (Navicat,Putty,SQL) ,
 • Karakter olarak; Dürüst,Sadık,Çalışkan,Ekip Çalışmasına Uyumlu,Sabırlı,Sorumluluk Sahibi,Tecrübeli,Doğaçlama Yapabilen,Adaletli

Not: Ek olarak ağır bir global sunucuda çalışmıyorsan sadece İNGİLİZCE dilinin iyi olması gerekir.


4.Disiplinli ve Yaratıcı olun

Üst Yönetimin verdiği görevleri yadırgamadan yerine getirin, görevlerinizi yaparken de eğer aklınıza fikir geliyorsa o fikir üstünde iyice düşünüp sunucu için gerçekten iyi gelecekse gerekli birimlere iletin.5.Temel Olarak Göreviniz Nedir?

 • Oyuncuların sunucudan kaynaklardan sebeplerden dolayı hatalarını çözmek.​
 • Ticket & Discord Ticket sistemlerini cevaplamak.​
 • Eventleri sorunsuz ve planlı şekilde yerine getirmek.​
 • [AVCI] görevlileri ile beraber boş vakitlerinizde ava çıkmak.​
 • [DEVELOPER] görevlileri ile sorunun Dış&İç problemlerini çözmesinde yardımcı olmak.​
 • Discord sunucusundaki önemli gürültüleri bastırmak.​
 • Sunucu içerisinde minimum günlük 4 saat aktif olmak.​
 • Üst yönetimin verdiği görevleri yerine getirmek.​6.Profesyonel olun

Evet işte bu adım sizi gerçekten hak ettiğiniz pozisyonlara çıkartacak ve şuanki konumunuzu koruyacak bir adımdır buna dikkat etmelisiniz.

Kesinlikle herkese karşı OBJEKTİF olmalısınız ne bir arkadaş ne bir lonca başkanı veya üyesi herhangi bir yakınlığınızın sizi etkilemesine KESİNLİKLE İZİN VERMEYİN! gerekirse kişi suç işlediyse ceza işlemini uygulaması için başka bir Game Mastere devralmasını rica edin veya cezasını eksiksiz verin.

Kesinlikle kimseye karşı küfürlü,argolu,lavbali konuşmamalısınız hem kendinizin hem de sunucunun itibarını ve prestijini düşürmeye ilk adımınızı atmış olursunuz.

Kesinlikle kendi hesaplarınıza veya yakınlarınızın hesaplarına "eşya,seviye v.b!" gibi unsurları tanımlamamalısınız! Bu adalet,dine aykırı olduğu gibi kişisel gelişiminiz için de kötü bir adım olacaktır yani bu kötüdür asla yapmayın.

Kesinlikle oyuncunun kendi çözebileceği sorunlara siz karışmayın bir Game Masterin sürekli oyunculara görünmesi yanlıştır siz sadece önemli anlarda ortaya çıkan beyaz atlı prenslersiniz o işi Discord Adminlerine veya bu görevin sorumlu kişilerine bırakın.

İyi forumlar.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...